Jemini 3 Drawer Mobile Pedestal 400x500x595mm Beech
Finished in Beech, this Jemini mobile pedestal features 3 box drawers which will take A4 files. Designed for use under desks or for use independently, the pedestal measures W404 x D500 x H595mm with a desktop depth of 25mm.
Sign in to view price and place order
- Box drawer fits A4 files
- Designed for use under desks or independently
- Desktop: 25mm
- Dimensions (WxDxH): 404x500x495mm
- Features 3 box drawers
- Finish: Beech
- Mobile pedestal with 3 drawers
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 884 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 500 |
| Desk High Or Under Desk: | Under Desk |
| Fire Retardant: | Low |
| Fixed/Mobile: | Mobile |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 550 |
| Lockable: | Yes |
| Material: | MFC/Steel |
| No of Drawers: | 3 |
| OEM: | KF74484 |
| Pedestal Colour: | Beech |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 460 |
| Type: | Pedestals |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Beech |
| Material: | Wood |
| Style: | Mobile Pedestal |
| Number Of Drawers: | 3 Drawer |
| Height: | 595mm |
| Lockable: | Yes |
| Width: | 404mm |
| Drawer Style: | Bow Handles |
| Dimensions (WxDxH): | 404x500x595mm |



