First 3 Drawer Desk High Pedestal 404x600x730mm Beech
Offering a handy storage solution, this desk-high pedestal is lockable for security. It combines two smaller drawers for stationery and essentials with one larger drawer for filing and documents.
Sign in to view price and place order
- Dimensions (WxDxH): 404x600x730mm
- Finish: Beech
- Lockable
- Stationary base
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Two stationery drawers and one larger filing drawer
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 460 |
| Desk High Or Under Desk: | Desk High |
| Filing Drawer: | Yes |
| Fire Retardant: | Low |
| Fixed/Mobile: | Fixed |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 660 |
| Lockable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Steel |
| No of Drawers: | 3 |
| OEM: | KF74465 |
| Pedestal Colour: | Beech |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Width (mm): | 770 |
| Type: | Pedestals |
| Brand: | First |
| Colour: | Beech |
| Material: | Wood |
| Style: | Free Standing |
| Number Of Drawers: | 3 Drawer |
| Height: | 730mm |
| Lockable: | Yes |
| For Use With: | All Desking Ranges |
| Width: | 404mm |
| Drawer Style: | Bow Handles |
| Dimensions (WxDxH): | 404x600x730mm |
| Weight: | 28.35kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |


