Jemini 3 Drawer Fixed Pedestal 400x655x495mm Dark Walnut
Offering a convenient and flexible place to store documents, papers and stationery, this fixed pedestal in Dark Walnut fits Jemini standard desking. The pedestal features 3 box drawers and measures W400 x D600 x H510mm.
Sign in to view price and place order
- 3 box drawers
- Dimensions: W400 x D600 x H730mm
- Finish: Dark Walnut
- Fixed pedestal with 3 drawers
- For use with Jemini standard desking
- Suitable for A4 filing
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 881 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 5500 |
| Desk High Or Under Desk: | Desk High |
| Fire Retardant: | Low |
| Fixed/Mobile: | Fixed |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 5500 |
| Lockable: | Yes |
| Made To Order: | Yes |
| Material: | MFC/Steel |
| No of Drawers: | 3 |
| OEM: | TESHP3/655DW |
| Pedestal Colour: | Dark Walnut |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Width (mm): | 4500 |
| Type: | Pedestals |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Walnut |
| Material: | Wood |
| Style: | Fixed To Desk |
| Number Of Drawers: | 3 Drawer |
| Height: | 495mm |
| Lockable: | Yes |
| Width: | 404mm |
| Drawer Style: | Bow Handles |
| Dimensions (WxDxH): | 404x655x495mm |
| Weight: | 17.5kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




