Jemini 2 Drawer Fixed Pedestal 404x655x495mm Grey Oak
Offering a convenient and flexible place to store documents, papers and stationery, this fixed pedestal in Grey Oak fits Jemini standard desking. The pedestal features 1 box drawer and 1 filing drawer suitable for foolscap suspension filing. This pedestal
Sign in to view price and place order
- 1 box drawer and 1 filing drawer
- Dimensions (WxDxH): 404x655x495mm
- Finish: Grey Oak
- Fixed pedestal with 2 drawers
- For use with Jemini standard desking
- Suitable for foolscap suspension filing
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 881 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth: | 655mm |
| Depth (mm): | 655 |
| Desk High Or Under Desk: | Desk High |
| Filing Drawer: | Yes |
| Fire Retardant: | Low |
| Fixed/Mobile: | Fixed |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 55000 |
| Lockable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Steel |
| No of Drawers: | 2 |
| OEM: | TESHP2/655GO |
| Pedestal Colour: | Grey Oak |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Width (mm): | 45000 |
| Type: | Pedestals |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Oak |
| Material: | Wood |
| Style: | Fixed To Desk |
| Number Of Drawers: | 2 Drawer |
| Height: | 495mm |
| Lockable: | Yes |
| For Use With: | All Desking Ranges |
| Width: | 404mm |
| Drawer Style: | Bow Handles |
| Dimensions (WxDxH): | 404x655x500mm |
| Weight: | 20.8kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




