Jemini 2 Drawer Desk Side Filing Cabinet 800x600x730mm Beech
Jemini Desk High Side Filing Cabinets offer increased storage space without the added bulk. Simply position next to your desk end for an extension of your working area, increasing your productivity and making efficient use of space. This cabinet has 2 dra
Sign in to view price and place order
- Can be used against 600mm or 800mm desk ends
- Capacity Weight: 40kg Per Drawer
- Dimensions (WxDxH): 800x600x730mm
- Finish: Beech
- Non-returnable
- Number of Drawers: 2
- Offers increased storage space and allows for extended work surface
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Will take foolscap files
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 885 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Cabinet Colour: | Beech |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth: | 600mm |
| Depth (mm): | 630 |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Handles: | Bow Handles |
| Height: | 730mm |
| Height (mm): | 790 |
| Load Capacity: | 40kg Per Drawer |
| Lockable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Steel |
| No of Drawers: | 2 |
| OEM: | TKDH800SFBE |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 800mm |
| Width (mm): | 850 |
| Type: | Filing Cabinets |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Beech |
| Size: | 2 Drawer |
| Material: | Wood |
| Form: | 2 Drawer Side Filer |
| Anti-Tilt Mechanism: | Yes |
| File Size: | Foolscap/A4 |
| Standards: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Dimensions (WxDxH): | 800x600x730mm |
| Weight: | 52.55kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |



