Jemini Rectangular Multipurpose Table 1800x800x730mm Beech
This multipurpose rectangular table, supplied in a flatpack construction is simple to build and is ideal for a variety of uses. Featuring 10mm height adjustable feet with metal to metal fixings, the table comes with a silver powder coated frame. Finished
Sign in to view price and place order
- 10mm height adjustable feet
- 18mm depth desktop
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Dimensions (WxDxH): 1800x800x730mm
- Frame Colour: Silver powder coated
- Ideal for a variety of uses
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Multipurpose rectangular table
- Non-returnable
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 899 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 800 |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | Rectangular |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 4000 |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC |
| OEM: | OMPT1880RECBE2 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Top Colour: | Beech |
| Weight Capacity: | 25 |
| Width (mm): | 1800 |
| Type: | Meeting Tables |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Beech |
| Size: | 1800mm |
| Shape: | Rectangular Table |
| Height: | 730mm |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Frame Colour: | Silver |
| Dimensions (WxDxH): | 1800x800x730mm |
| Weight: | 25kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




