Q-Connect Plotter Paper 610mmx50m (Pack of 6)
For use with large format inkjet printers, this Q-Connect Plotter Paper features a matte finish for reduced glare and high clarity text and images. This 80gsm paper is supplied on a roll measuring 610mm x 50m. This pack contains 6 rolls of white paper.
Sign in to view price and place order
- 80gsm
- Colour: White
- For use in large format inkjet printers
- Matte finish for reduced glare
- Pack of 6
- Roll size: 610mm x 50m
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 372 |
| Accreditation: | PEFC |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Country of Harvest: | Europe/South America |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 620 |
| Height (mm): | 620 |
| Item Gauge (gsm): | 80 |
| OEM: | KF17979 |
| Paper Finish: | Matte |
| Paper Size: | 610mmx50m |
| PEFC (Y/N): | Yes |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 315 |
| Type: | Wide Format Inkjet Paper |
| Brand: | Q-Connect |
| Colour: | White |
| Material: | Paper |
| Paper Type: | Plotter Paper |
| Grammage: | 80gsm |
| Length: | 50 metres |
| Width: | 610mm |
| Finish: | Matte |
| Dimensions: | 610mmx50m |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | 99% Biodegradable |


