Scott Toilet Tissue Refills 250 Sheets Bulk (Pack of 36) 8042
This bulk pack of toilet tissue refills contains 36 packs with 250 sheets per pack. The 2-ply tissue is soft and absorbent and is made from 100% recycled fibres. When used in conjunction with compatible Aquarius and Kimberly Clark dispensers, the folded d
Sign in to view price and place order
- 250 sheets per pack
- 2-ply tissue
- Compatible with Aquarius Dispensers 6946 and 6990, and Kimberly Clark Dispenser 8972
- Made from 100% recycled fibre
- Pack of 36
- Sheet size: 186x108mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 746 |
| Accreditation: | EU Ecolabel/FSC - F4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 410 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 410 |
| Minimum Recycled Content (%): | 100 |
| OEM: | 8042 |
| Ply: | 2 |
| Roll Length (M): | 340 |
| Sheet Size: | 108x186mm |
| Sheets Per Sleeve: | Approx 250 |
| Width (mm): | 340 |
| Type: | Toilet Tissue |
| Manufacturer: | Kimberly-Clark |
| Brand: | Scott® |
| Colour: | White |
| Form: | Sheets |
| Thickness: | 2 Ply |
| Dimensions (WxDxH): | 296x339x412mm |
| Weight: | 6.60kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 100% Recycled Fibre |
| Environment Support: | FSC F1/F2/F3 Certified EU Ecolabel |
| Warranty: | 6 Months Warranty |


