Jabra Evolve2 85 UC Stereo Headset USB-A Black 26599-989-889
Optimised for unified communication, this Jabra Evolve2 85 headset features powerful leak?tolerant 40mm speakers for crystal clear calls. It has 10 built-in microphones to keep your calls seamless and professional. With an industry leading 37 hour battery
Sign in to view price and place order
- 30m wireless range
- 37-hour battery life
- Colour: Black
- Leak-tolerant 40mm speakers and 10 microphones for optimum clarity
- Optimised for unified communication
- Soft memory foam ear cushions for comfort
- Supplied with a Jabra Link 380a Bluetooth adapter
| Product Information | Details |
|---|---|
| Bluetooth: | Yes |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 73 |
| Height (mm): | 227 |
| OEM: | 28599-989-999 |
| Returns Allowed: | No |
| Talk Time: | Up to 30 hours |
| Width (mm): | 190 |
| Wireless Range: | Up to 30m |
| Type: | Headsets & Microphones |
| Manufacturer: | Jabra |
| Brand: | Jabra |
| Colour: | Black |
| Form: | On Ear Headset |
| Function: | PC and Mobile Headset |
| Wired/Wireless: | Wireless |
| Connection: | Bluetooth 5.0 / USB-A |
| Style: | Double SIded |
| Microphone: | Yes |
| Stereo: | Yes |
| Noise Cancelling: | Yes |
| Dimensions: | 198.6x160.0x77.3mm |
| Weight: | 286g |
| Warranty: | 2 Year Limited Warranty |



