Jabra Evolve2 65 380A Ms Stereo Headset Black 26599-999-999
Ensure that you are focused and productive with the Jabra Evolve2 65, a wireless headset designed to offer a seamlessly immersive working experience. Boasting an incredibly impressive battery life of up to 37 hours, the Evolve2 65 ensures you can keep on
Sign in to view price and place order
- 40mm speakers deliver exceptional sound
- Colour: Black
- Designed for comfort, with memory foam padding and ergonomic design
- Exceptional battery life of up to 37 hours
- Features passive noise cancellation
- On-ear controls for ease of use
- Optimised for Microsoft Teams
- Wireless connectivity via USB-A dongle and Bluetooth connection to mobile devices
- Wireless stereo headset
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 421 |
| Bluetooth: | Yes |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 18.85 |
| Height (mm): | 216 |
| OEM: | 26599-999-999 |
| Talk Time: | Up to 35 hours |
| Width (mm): | 188 |
| Wireless Range: | Up to 30m |
| Type: | Headsets & Microphones |
| Manufacturer: | Jabra |
| Brand: | Jabra |
| Colour: | Black |
| Form: | On Ear Headset |
| Function: | PC and Mobile Headphones |
| Wired/Wireless: | Wireless |
| Connection: | Bluetooth 5.0 / USB-A |
| Style: | Double SIded |
| Microphone: | Yes |
| Stereo: | Yes |
| Noise Cancelling: | Yes |
| Dimensions: | 186x157x60.5mm |
| Weight: | 176.4g |
| Warranty: | 2 Year Limited Warranty |


