Jabra Evolve 30 II MS Stereo NC Headset 57773
Combining comfort, quality and accessibility the Jabra Evolve 30 is perfect for use in contact centres or personal use at home. Thanks to Plug-and-Play setup, this USB headset is incredibly easy to use, eliminating the need for any convoluted installation
Sign in to view price and place order
- Binaural headset
- Certified for Skype for Business
- Inline control unit for easily accessible control of your calls
- Noise cancelling microphone for enhanced audio quality
- Plug-and-play for easy setup
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 420 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 50 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 240 |
| OEM: | 5399-823-309 |
| Width (mm): | 188 |
| Type: | Headsets & Microphones |
| Manufacturer: | Jabra |
| Brand: | Jabra |
| Colour: | Black |
| Form: | On Ear Headset |
| Function: | PC and Mobile Headset |
| Wired/Wireless: | Wired |
| Connection: | USB / 3.5mm Jack |
| Style: | Double SIded |
| Microphone: | Yes |
| Cable Length: | 1.2m |
| Stereo: | Yes |
| Noise Cancelling: | Yes |
| Weight: | 171.1g |
| Warranty: | 2 Year Warranty |


