Jabra Evolve 30 II Mono USB Headset 5393-829-309
Professional headset with flexible connectivity and great sound for calls and music. The Jabra Evolve 30 II connects to the computer via a USB or a 3.5mm jack to smartphones or tablets meaning you can work or listen to music on your personal device. The i
Sign in to view price and place order
- Colour: Black
- Connectivity via 3.5mm jack and USB
- Corded mono headset for softphone and smartphone
- Leatherette ear cushions for comfort
- Noise cancelling microphone
- Optimised for Unified Communications
- Soft pouch included
| Product Information | Details |
|---|---|
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 23 |
| Height (mm): | 230 |
| OEM: | 5393-829-309 |
| Width (mm): | 165 |
| Type: | Headsets & Microphones |
| Manufacturer: | Jabra |
| Brand: | Jabra |
| Colour: | Black |
| Form: | On Ear Headset |
| Function: | PC and Mobile Headset |
| Wired/Wireless: | Wired |
| Connection: | USB / 3.5mm Jack |
| Style: | Single SIded |
| Microphone: | Yes |
| Cable Length: | 1.2m |
| Stereo: | No |
| Noise Cancelling: | Yes |
| Weight: | 171.1g |
| Warranty: | 2 Year Limited Warranty |


