Integral Secure 360 Encrypted USB 3.0 64GB Flash Drive INFD64GB360SEC3.0
Protect your confidential data with the Integral Secure 360 USB Drive. It comes with Secure Lock II software for PCs and Macs that locks out access to unauthorised users with 256-bit AES encryption. It's easy to use - just drag and drop your files as norm
Sign in to view price and place order
- 360-degree rotating cap
- Capacity: 64GB
- Colour: Black
- Data will be automatically erased after 10 failed access attempts
- Secure Lock II 256-bit AES encryption
- USB 3.0 (backwards compatible with USB 2.0)
| Product Information | Details |
|---|---|
| Colour: | Black |
| Connectivity: | USB 3.0 |
| Country of Origin: | Taiwan |
| Depth (mm): | 13 |
| Height (mm): | 170 |
| OEM: | INFD64GB360SEC3. |
| Storage Capacity (GB): | 64 |
| Width (mm): | 105 |
| Type: | USB Memory Sticks |
| Manufacturer: | Integral Memory plc |
| Brand: | Integral |
| Colour: | Black |
| Capacity: | 64GB |
| On Board Software: | Yes |
| Speed Rating: | USB 3.0 |
| Case: | Rotating Socket Capless |
| Dimensions: | 17x10x62mm |
| Weight: | 5g |
| Warranty: | 2 Year Warranty |


