Integral Courier Encrypted USB 3.0 16GB Flash Drive INFD16GCOU3.0-197
This Integral Courier flash drive features AES 256-bit hardware encyrption, which is validated to FIPS 197 and includes mandatory encryption of all files for 100% privacy. The drive has 16GB storage and super fast USB 3.0 (backwards compatible with USB 2.
Sign in to view price and place order
- AES 256-bit hardware encyrption (FIPS 197)
- Capacity: 16MB
- Colour: translucent blue
- Fast speeds of up to 140MB/s (read) and 20MB/s (write)
- USB 3.0 (compatible with USB 2.0)
| Product Information | Details |
|---|---|
| Connectivity: | USB 3.0 |
| Country of Origin: | Taiwan |
| Depth (mm): | 170 |
| Height (mm): | 170 |
| OEM: | INFD16GCOU3.0-19 |
| Sequential Read Speed (MB/s): | 140 |
| Storage Capacity (GB): | 16 |
| Width (mm): | 105 |
| Type: | USB Memory Sticks |
| Manufacturer: | Integral Memory plc |
| Brand: | Integral |
| Colour: | Blue |
| Capacity: | 16GB |
| On Board Software: | Yes |
| Speed Rating: | USB 3.0 |
| Read Speed: | Up to 140MB/s |
| Write Speed: | Up to 20MB/s |
| Case: | Protective Cap |
| Dimensions: | 22x10x70mm |
| Weight: | 10g |
| Warranty: | 2 Year Warranty |


