GBC Foton 30 Automatic Laminator Black 4410011
Save 98% of your time laminating with the worlds first fully automatic office laminator. You simply load your documents in the Auto Feed tray, press the start button and it automatically laminates. Load, press, done! Easy load cartridge technology for per
Sign in to view price and place order
- Automatic auto feed paper alignment for perfect laminated documents every time
- Automatically laminates up to 30 A4 or A3 documents at a time
- Easy load film cartridges will laminate up to 250 A4 documents - available in 75, 100 & 125 micron
- Intelligent power save function
- Intuitive control panel allows easy switching between automatic and manual mode settings
- Low film indicator light to let you know when cartridge needs replacing
- Manual lamination mode for heavy weight paper or non standard shaped documents, up to 250gsm
- Supplied with 75 micron starter cartridge
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 550 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 691 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 691 |
| Jam Free: | Yes |
| Lamination Speed: | Max 700mm/min |
| Model: | GBC Foton 30 |
| OEM: | 4410011 |
| Paper Size: | A3 |
| Power Source: | Mains |
| Width (mm): | 558 |
| Type: | Lamination Machines |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | GBC |
| Colour: | Black |
| Size: | A3 |
| Pouch Thickness: | Up To 2x 125 micron |
| Warm-Up Time: | 4 minutes |
| Entry Width: | 297mm |
| Number of Rollers: | 4 Rollers |
| Cold Lamination: | Yes |
| Dimensions: | 580x250x440mm |
| Weight: | 11.58kg |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |


