GPC Compact Aluminium Stairclimber GI083Y
This GPC Stairclimber sack truck features specially designed 58mm wheels on a 3 star system for easier and safer transport of heavy loads up stairs. The sack truck comes complete with a load strap and has a maximum weight capacity of 30kg on stairs and 60
Sign in to view price and place order
- Comes complete with load strap
- Dimensions: W415 x D415 x H1050mm
- Folded dimensions: W395 x D67 x H635mm
- Folds to a handy compact size for storage
- Maximum weight capacity: 30kg on stairs/60kg on level ground
- Specially designed 58mm wheels on a 3 star system for use on stairs
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 859 |
| Colour: | Silver |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 415 |
| Folded Dimensions: | 395x67x635mm |
| Height (mm): | 1050 |
| OEM: | GI083Y |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Toe Plate: | 387x270mm |
| Weight Capacity: | 30 |
| Width (mm): | 415 |
| Type: | Sack Trucks |
| Manufacturer: | GPC Industries Ltd |
| Brand: | GPC |
| Colour: | Silver/Red/Black |
| Material: | Aluminum |
| Maximum Load: | 30kg (Stairs) / 60kg (Truck) |
| Wheel Diameter: | 58mm |
| Tyre Type: | Rubber |
| Dimensions: | 415x415x1050mm |
| Weight: | 3.5kg |
| Warranty: | 1 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |


