GPC Stairclimber Sack Truck with Skids GI370Y
This GPC Stairclimber Sack Truck features specially designed 150mm wheels on a 3 star system for easier and safer transport of heavy loads up stairs. The sack truck comes fitted with knuckle guard hand grips and has a maximum weight capacity of 60kg on st
Sign in to view price and place order
- Colour: Blue
- Dimensions: W480 x D600 x H1180mm
- Knuckle guard hand grips
- Maximum weight capacity: 60kg on stairs/150kg on level ground
- Plastic coated skids
- Specially designed 150mm wheels on a 3 star system for use on stairs
- Toe plate size: 300 x 245mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 859 |
| Colour: | Blue |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 600 |
| Height (mm): | 1223 |
| OEM: | GI370Y |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Toe Plate: | 300x245mm |
| Weight Capacity: | 60 |
| Width (mm): | 480 |
| Type: | Sack Trucks |
| Manufacturer: | GPC Industries Ltd |
| Brand: | GPC |
| Colour: | Blue |
| Material: | Steel |
| Maximum Load: | 60kg (Stairs) / 150kg (Truck) |
| Wheel Diameter: | 150mm |
| Tyre Type: | Rubber |
| Dimensions: | 480x600x1180mm |
| Weight: | 11kg |
| Warranty: | 1 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |


