Dymo LabelManager 420P Kit Case S0915480
The Dymo LabelManager 420P Kit Case includes a label printer, 4 x D1 label cassettes (6mm black on clear, 9mm black on yellow, 12mm black on white, and 19mm black on red), a rechargeable battery pack, a USB cable, 2 x AC adaptors (UK and EU), a quick refe
Sign in to view price and place order
- 4 line, backlit display for clarity
- Connects to PC or Mac for customised fonts and graphics
- Features 10 text and 8 box styles
- Handheld label printing kit for customised labels
- Includes: Label printer, labels, rechargeable battery pack, USB cable plus AC adaptors and storage case
- LCD display for instant preview of text and effects
- Portable design with long lasting, rechargeable battery pack
- Prints barcodes: UPC-E, Code 39, Code 128, EAN 13, EAN 8 and UPC-A
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 570 |
| Carry Case: | Yes |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 92 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 255 |
| Labelling - Adaptor: | Yes |
| Model: | LabelManager 420P |
| OEM: | S0915480 |
| Power: | Rechargeable Li-on Battery |
| Power Source: | Battery/Mains |
| Tape Widths: | Up to 19mm |
| Width (mm): | 245 |
| Type: | Label Writers |
| Manufacturer: | Newell Brands |
| Brand: | LabelManager |
| Colour: | Black/Silver |
| Form: | Handheld Machine |
| Keyboard: | Yes |
| Print Method: | Thermal Printer |
| Print From PC: | Yes |
| Connection: | USB |
| Dimensions: | 104x215x57mm |
| Weight: | 400g |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |



