Esselte No 1 Lever Arch File Slotted 75mm A4 Green (Pack of 10) 811360
Organise your A4 documents with these green Esselte No1 Lever Arch Files. Made of quality board covered in durable PVC, they have a front cover locking mechanism to ensure the file remains closed and its contents secure, even after 10,000 uses. Each file
Sign in to view price and place order
- 75mm arch mechanism with compressor bar
- Colour: Green
- Document Size: A4
- FSC certified
- Guaranteed to close reliably even after 10,000 uses
- Lever arch file with patented No.1 mechanism
- Pack of 10
- Perfect alignment of pins and arches even when file is full
- Removable spine ticket for easy labelling
- Sheet Capacity: 500 (80gsm)
- Thumb ring for easy off the shelf retrieval
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | FSC |
| Country of Origin: | Poland |
| Depth (mm): | 554 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 554 |
| OEM: | 811360 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Reinforced Edges: | Yes |
| Slotted Cover: | Yes |
| Width (mm): | 330 |
| Type: | Lever Arch Files |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Esselte |
| Colour: | Green |
| Size: | A4 |
| Material: | PVC On Board |
| Spine Width: | 75mm Spine |
| Orientation: | Portrait |
| File Colour: | Green |
| Capacity: | 500 sheets (80 gsm) |
| Finger Hole: | Yes |
| Dimensions: | 318x72x290mm |
| Weight: | 450g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Minimum 70% Recycled Material |
| Environment Support: | 70% FSC® Mix 90% Recyclable |
| Warranty: | 3 Year Guarantee on Mechanism |
| Country of Origin: | Poland |


