Edding 29 EcoLine Whiteboard Marker Assorted (Pack of 4) 4-29-4
The Edding 29 EcoLine whiteboard marker for writing on whiteboards. Ink is wipable from virtually all non-porous surfaces such as enamel and melmine. Chisel nib with a stroke width of 1.0-5.0mm. Lightfast and quick-drying ink. Can be left with the cap off
Sign in to view price and place order
- Barrel colour: Beige and ink colour
- Can be left with the cap off for several days without the product drying out
- Chisel nib with a stroke width of 1.0-5.0mm
- Eco-friendly product, with at least 90% of the plastic used is made from recycled material, 83% is post-consumer
- Ink colour: Assorted
- Ink is wipeable from virtually all non-porous surfaces
- Lightfast and quick-drying ink
- Made from 90% recycled plastic, including at least 83% post-consumer materials
- Pack of 4
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 21 |
| Height (mm): | 146 |
| Minimum Recycled Content (%): | 90 |
| OEM: | 29/04/2004 |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet: | Yes |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 68 |
| Type: | Drywipe Markers |
| Manufacturer: | Edding |
| Brand: | Edding |
| Colour: | Assorted Colours |
| Tip Shape: | Chisel Tip |
| Line Width: | 1-5mm Line |
| Ink Type: | Pigment Ink |
| Writes On: | Drywipe Boards & Flipcharts |
| Ink Colour: | Black Blue Red Green |
| Dimensions: | 67x175x20mm |
| Weight: | 77g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | At Least 90% Recycled Plastic |
| Country of Origin: | Germany |



