Edding 28 Ecoline Whiteboard Marker Bullet Tip (Pack of 10) 4-28001
The Edding 28 Ecoline Whiteboard marker is made from 90% percent recycled material, including at least 83% post-consumer materials. It contains lightfast and quick drying ink which is can be wiped from virtually all non-porous surfaces. The cap-off techno
Sign in to view price and place order
- Barrel colour: Cream
- Ink colour: Black
- Made from 90% recycled plastic, including at least 83% post-consumer materials
- Pack of 10
- Round nip with 1.5-3.0mm line width
- Secure cap with clip
- Several days cap off time
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 148 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 400 |
| Height (mm): | 142 |
| Minimum Recycled Content (%): | 90 |
| OEM: | 4-28001 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 95 |
| Type: | Drywipe Markers |
| Manufacturer: | Edding |
| Brand: | Edding |
| Colour: | Black |
| Tip Shape: | Bullet Tip |
| Line Width: | 1.5-3.0mm Line |
| Ink Type: | Pigment Ink |
| Writes On: | Drywipe Boards & Flipcharts |
| Dimensions: | 95x142x42mm |
| Weight: | 183g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | At Least 90% Recycled Plastic |
| Country of Origin: | Germany |



