Edding 24 EcoLine Highlighter Assorted (Pack of 4) 4-24-4
The Edding 24 EcoLine highlighter provides luminous marking and highlighting for text and notes on almost all paper surfaces. The chisel nib has a variable stroke width of 2.0-5.0mm. Cap can be stored on the end of the barrel to prevent risk of losing it.
Sign in to view price and place order
- 90% of the cap and barrel are made from renewable resources
- Awarded the 'Blue Angel' eco-label
- Barrel colour: Eco beige
- Chisel nib has a variable stroke width of 2.0-5.0mm
- Highlighter pens provide luminous marking and highlighting for text on almost all paper surfaces
- Ink Colour: Assorted - yellow, pink, orange and green
- Pack of 4
- Waterbased ink
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 112 |
| Accreditation: | Blue Angel/ISO 14001 |
| Blue Angel (Y/N): | Yes |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 20 |
| Height (mm): | 163 |
| OEM: | 24/04/2004 |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet: | Yes |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Width (mm): | 116 |
| Type: | Highlighters |
| Manufacturer: | Edding |
| Brand: | Edding |
| Colour: | Assorted Colours |
| Tip Shape: | Chisel Tip |
| Line Width: | 2-5mm Line |
| Ink Colour: | Yellow Pink. Orange Green |
| Dimensions: | 115x160x20mm |
| Weight: | 113g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | Blue Angel Certified |
| Country of Origin: | Germany |



