Dahle Professional Rolling Trimmer A1 DAH00556-15003
This Dahle Professional Rolling Trimmer features ground, self-sharpening blades that cut in either direction. Ideal for heavy duty use, the cutting blades are fully enclosed in a plastic housing for safety. The trimmer also features printed guidelines for
Sign in to view price and place order
- Capacity: up to 14 sheets
- Colour: Blue
- Cutting blades are fully enclosed in plastic housing for safety
- Ground, self-sharpening blades that cut in either direction
- Printed grid for accurate trimming
- Size: A1
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 37 |
| Colour: | Blue |
| Country of Origin: | Germany |
| Cut Length (mm): | 958 |
| Depth (mm): | 12 |
| Height (mm): | 15 |
| OEM: | DAH00556-15003 |
| Sheet Capacity: | 14 |
| Width (mm): | 47 |
| Type: | Rotary Trimmers |
| Manufacturer: | Dahle |
| Brand: | Dahle |
| Colour: | Blue |
| Size: | A1 |
| Base Dimensions: | 1155x360mm |
| Cut Capacity: | 10 Sheets |
| Cut Length: | 960mm |
| Dimensions: | 1155x360x135mm |
| Weight: | 6.5kg |
| Country of Origin: | Czech Republic |







