Dahle Personal Rolling Trimmer A4 DAH00507-24040
This Dahle Personal Rolling Trimmer features a self-sharpening blade that cuts in both directions and an automatic clamping system, which keeps pages secure when cutting. The sturdy metal base features printed guidelines for easy, accurate use. This A4 tr
Sign in to view price and place order
- Automatic clamping system helps keep pages secure
- Capacity: up to 7 sheets
- Colour: Blue
- Cutting length: 317mm
- Printed guidelines for accurate trimming
- Self-sharpening blade that cuts in both directions
- Size: A4
- Sturdy metal base
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 37 |
| Colour: | Blue |
| Country of Origin: | Germany |
| Cut Length (mm): | 317 |
| Depth (mm): | 455 |
| Height (mm): | 455 |
| OEM: | DAH00507-24040 |
| Sheet Capacity: | 7 |
| Width (mm): | 215 |
| Type: | Rotary Trimmers |
| Manufacturer: | Dahle |
| Brand: | Dahle |
| Colour: | Blue |
| Size: | A4 |
| Base Dimensions: | 440x211mm |
| Cut Capacity: | 8 Sheets |
| Cut Length: | 320mm |
| Dimensions: | 440x211x73mm |
| Weight: | 1kg |
| Warranty: | 2 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |




