Deflecto SteriTouch Large 14L Plastic Waste Bin Black CP025STBLK
This Deflecto SteriTouch waste bin is made from enhanced material to prevent the spread of germs. Ideal for busy professionals, students, teachers or homeworkers, the SteriTouch material will keep users safe from contamination by blocking the replication
Sign in to view price and place order
- Capacity: 14 litres
- Colour: Black
- Easy to clean
- Plastic waste bin
- Smooth, circular design
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 51 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 315 |
| Height (mm): | 315 |
| Material Thickness: | 1.5mm |
| OEM: | CP025STBLK |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 260 |
| Type: | Desk Side Bins |
| Manufacturer: | Deflecto Europe |
| Brand: | Deflecto |
| Colour: | Black |
| Material: | Polypropylene |
| Capacity: | 14 Litre |
| Use For: | Office Waste |
| Shape: | Round Bin |
| Wastebin Colour: | Black |
| Dimensions (WxDxH): | 315x315x255mm |
| Weight: | 330g |
| Warranty: | 12 Month Warranty |
| Country of Origin: | United Kingdom |


