Durable Dual Security Pass Holder 54x85mm for 2 ID Passes Clear (Pack of 10) 891919
The Durable Dual Security Pass Holder is a double sided, transparent security pass holder for holding two cards, each measuring 54x85mm. Suitable for either portrait or landscape formats. The holder securely holds the cards in place protecting them from d
Sign in to view price and place order
- Can be combined with DURABLE badge accessories
- Can be used in portrait and landscape
- Colour: Clear
- Easy card insertion and removal
- Holds 2 cards measuring 54x85mm
- Made of high quality polystyrol
- Pack of 10
- Protects the name badge from damage and scratches
- Securely holds badge in place making it visible at all times
- Secures cards without damaging magnetic strip
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 612 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Badge Height (mm): | 54 |
| Badge Size: | 54x87mm |
| Badge Width (mm): | 85 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 90 |
| Height (mm): | 107 |
| Material: | Plastic |
| OEM: | 891919 |
| Orientation: | Portrait/Landscape |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 75% |
| Width (mm): | 90 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Clear |
| Material: | Plastic |
| Form: | Security Pass Holders |
| Dimensions: | 90x90x105mm |
| Weight: | 110.85g |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | Germany |


