Durable 6mm DURACLIP File A4 Assorted (Pack of 25) 2209/00
The original DURACLIP file made of PVC plastic with a special sprung steel clip. Ideal for presentations, filing, quotations, conference/seminar notes and reports. The DURACLIP 60 folder has a capacity of 60 A4 sheets, a transparent front cover and colour
Sign in to view price and place order
- 6mm capacity for up to 60 A4 sheets of paper
- Colour: Assorted
- Duraclip holds papers securely in place with a sprung steel clip
- Ideal for presentations, filing, quotations, notes, etc
- Made from strong, wipe-clean PVC
- Pack of 25
- Quick and simple file folders from Durable
- Size: A4 (210x297mm)
- The unique sprung steel clip adjusts itself to the number of sheets
- Transparent front cover protects the documents inside
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 240 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | Germany |
| Cover Material: | Plastic |
| Depth (mm): | 328 |
| Filing Capacity (mm): | 6 |
| Filing Mechanism Type: | Clip File |
| Height (mm): | 330 |
| OEM: | 2209/00 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 75% |
| Recycled Product: | Yes |
| Width (mm): | 280 |
| Type: | Clip Files |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Assorted Colours |
| Size: | A4 |
| Material: | Plastic |
| Spine Width: | 6mm Spine |
| Front Cover: | Clear |
| Capacity: | 60 Sheets |
| File Colour: | Clear/Assorted |
| Dimensions: | 220x310x8.35mm |
| Weight: | 48g |
| Warranty: | 5 Year Clip Guarantee |
| Country of Origin: | Germany |



