Cherry KC 6000 Slim Ultra Flat Wired Keyboard Black JK-1600GB-2
This CHERRY KC 6000 Slim Wired Keyboard features a sturdy, ultra flat design with an integrated metal plate. The wired design has a 1.8m long cable and USB connection for standard PCs. This keyboard comes in black and measures W440 x D130 x H15mm.
Sign in to view price and place order
- 1.8m cable
- Colour: Black
- Dimensions: W440 x D130 x H15mm
- Sturdy, ultra flat design with integrated metal plate
- Wired
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 439 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Cable Length: | 1.8m |
| Connectivity: | USB |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 170 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 458 |
| Mac or PC Compatible: | PC |
| OEM: | JK-1600GB-2 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 170 |
| Wired / Wireless: | Wired |
| Type: | Keyboards |
| Manufacturer: | Cherry GmbH |
| Brand: | Cherry |
| Colour: | Black |
| Form: | PC Keyboard |
| Wired/Wireless: | Wired |
| Connection: | USB |
| Layout (Country or Language): | UK English |
| Number of Keys: | 105+6 |
| Dimensions: | 440x130x15mm |
| Weight: | 660g |
| Warranty: | 2 Year Warranty |



