Cherry GENTIX SILENT Wired Optical Mouse Black JM-0310-2
This specially designed CHERRY GENTIX SILENT Wired Optical Mouse features no-click buttons, ideal for quiet working environments. The slim, ergonomic, ambidextrous design is soft touch with an abrasion proof surface finish and rubber coated sides for impr
Sign in to view price and place order
- Colour: Black
- Optical sensor with 1000dpi resolution
- Rubber coated sides for improved grip
- Silent, no-click buttons
- Slim, ergonomic, ambidextrous design
- Soft touch with an abrasion proof surface finish
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 430 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Cable Length: | 1.8m |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 97 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 139 |
| OEM: | JM-0310-2 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 94 |
| Wired / Wireless: | Wired |
| Type: | Mice & Graphics Tablets |
| Manufacturer: | Cherry GmbH |
| Brand: | Cherry |
| Colour: | Black |
| Wired/Wireless: | Wired |
| Connection: | USB |
| Buttons: | 3 Buttons |
| Tracking: | Optical |
| Scroll Wheel: | Yes |
| Left or Right Hand Use: | Ambidextrous |
| Dimensions: | 112x68x35mm |
| Weight: | 116g |
| Warranty: | 3 Year Warranty |



