Cherry DW 8000 Ultra Flat Wireless Keyboard/Mouse Set Silver JD-0310GB
This CHERRY DW 8000 desktop set features a wireless keyboard with ultra flat keys with abrasion proof, laser inscribed characters for long lasting use and an ultra smooth keystroke. The wireless 3 button mouse features a reliable infrared sensor and adjus
Sign in to view price and place order
- Abrasion proof, laser inscribed keys
- Battery status display in both keyboard and mouse
- Colour: Silver
- Infrared sensor and adjustable resolution of 1000/2000dpi
- Wireless 3 button mouse
- Wireless keyboard with ultra flat keys
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 576 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 576 |
| OEM: | JD-0310GB |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 225 |
| Wired / Wireless: | Wireless |
| Type: | Keyboard & Mouse Set |
| Manufacturer: | Cherry GmbH |
| Brand: | Cherry |
| Colour: | White/Silver |
| Form: | Keyboard & Mouse Set |
| Wired/Wireless: | Wireless |
| Connection: | nano USB |
| Power Supply: | 4x AAA Batteries |
| Keyboard Layout: | UK English |
| Number of Keys: | 104+5 |
| Dimensions: | 441x165x18mm (Keyboard) / 107x60x27mm (Mouse) |
| Weight: | 722g (Keyboard) / 127g (Mouse) |
| Warranty: | 3 Year Warranty |




