Contour Ergonomics Sit/Stand Workstation Black
This Contour Ergonomics Sit-Standing Desk features a continuously variable mechanism with dual squeeze handles for smooth transitions from sitting to standing. The desk is height adjustable from 150 to 480mm, with a 720 x 600mm platform, keyboard tray, an
Sign in to view price and place order
- Colour: Black
- Continuously variable mechanism with dual squeeze handles
- Height adjustable: 150-480mm
- Maximum weight capacity: 15kg
- Platform size: 720 x 600mm
- Smooth transitions from sitting to standing
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 530 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 91 |
| Height (mm): | 165 |
| Height Adjustable: | 150-480mm |
| OEM: | CE04633 |
| Platform Size: | 720x600mm |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 61 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | Contour Ergonomics |
| Brand: | Contour |
| Colour: | Black |
| Form: | Workstation Stand |
| Maximum Load: | 15kg |
| Adjustable: | Yes |
| Number Of Screens/Laptops: | One |


