Fellowes Pixel A3 Laminator 5602401
A sleek and stylish laminator from Fellowes, the Pixel A3 laminator is an incredibly versatile and easy to use machine, perfect for use at home or in smaller offices. Boasting an exceptionally fast heat-up time of as little as 3 minutes, the Pixel is capa
Sign in to view price and place order
- Auto-shutdown after 30 minutes of inactivity
- Heats up in as little as 3 minutes
- Stylish laminator for A3 paper
- Suitable for 80 or 125 microns
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 554 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 109.5 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 74.9 |
| Ideal For: | Office |
| Laminating Speed: | 300mm/minute |
| Model: | Pixel |
| OEM: | 5602401 |
| Paper Size: | A3 |
| Usage: | Medium Use |
| Width (mm): | 435 |
| Type: | Lamination Machines |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | White |
| Size: | A3 |
| Pouch Thickness: | Up to 125 micron |
| Warm-Up Time: | 3 minute |
| Dimensions (WxDxH): | 435x109.5x74.9mm |
| Weight: | 1.68kg |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |


