Fellowes AutoMax 600M Micro-Cut Auto Feed Shredder 4657401
Delivering exceptional productivity with this next generation AutoMax 600M shredder from Fellowes. This innovative shredder shreds up to 12 A4 sheets into 2 x 12mm micro-cut particles for a high security level of P-5. The AutoMax 600M has a host of intell
Sign in to view price and place order
- Bin capacity: 83 litres
- Designed for individual use
- IntelliBar provides in-use feedback and statistics
- Safesense technology and Sleep Mode for energy efficiency
- Security Level: P-5
- Shreds nonstop for up to 10 minutes
- Shreds up to 12 sheets of paper into 2 x 12mm micro-cut particles
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 535 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Advanced Safety: | SmartLockâ„¢ |
| Anti-Jam Technology: | Auto-Reverse |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 2x12 |
| Depth (mm): | 995 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 997 |
| OEM: | 4657401 |
| Sheet Capacity: | 12 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-5 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 83 |
| Shredders - Run Time (mins): | 10 |
| Width (mm): | 508 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-5 |
| Run Time: | Continuous |
| Throat Capacity: | 14 Sheets (70gsm) |
| Particle Size: | 2x14mm |
| Bin Capacity: | 83 Litres |
| Auto Start/Stop: | Auto Reverse |
| Throat Width: | 230mm |
| Dimensions (WxDxH): | 441x579x890mm |
| Weight: | 31.79kg |
| Warranty: | 3 Year Machine / 7 Year Cutter |
| Country of Origin: | China |



