Fellowes Powershred 10M Micro-Cut Shredder 4630701
For secure disposal of sheets and documents, the Fellowes 10M Micro-Cut Shredder has got you covered. With the ability to shred to shred 10 sheets of paper into 2x12mm particles for a security level of P-5. The 10M is capable of nonstop shredding for up t
Sign in to view price and place order
- 19L pull-out bin for easy disposal of paper waste
- Designed for individual use
- Safety Lock manually disables the shredder to prevent accidental activation
- Shreds 10 sheets of paper at a time into 2x12mm micro-cut particles (Security Level P-5) - that's 2000+ particles per A4 sheet
- Shreds nonstop for up to 10 minutes
- Shreds staples and credit cards
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 541 |
| Accepts: | Credit Cards/Staples |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Advanced Safety: | Safety Lock |
| Average Shred Speed/mpm: | 2.74 |
| Bin Style: | Pull out |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 2x12 |
| Depth (mm): | 480 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 480 |
| Model: | Fellowes 10M |
| OEM: | 4630701 |
| Safety Cut Out Bin Removal: | Yes |
| Sheet Capacity: | 10 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-5 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 19 |
| Shredders - Run Time (mins): | 10 |
| Width (mm): | 384 |
| Type: | Personal Shredders |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-5 |
| Run Time: | 10 Minutes |
| Throat Capacity: | 10 Sheets |
| Particle Size: | 2x12mm |
| Bin Capacity: | 19 Litres |
| CD Shredding: | No |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards |
| Throat Width: | 220mm |
| Dimensions: | 342.9x250.8x498.5mm |
| Weight: | 7.85kg |
| Warranty: | 2 Year Machine / 5 Year Cutter |
| Country of Origin: | China |


