Fellowes AutoMax 100M Mini-Cut Shredder 4629301
This Fellowes AutoMax 100M hybrid shredder provides effective document destruction with either single sheet automatic feeding or standard manual feeding. With a P4 security level, the mini-cut shredder shreds into 4 x 10mm particles, which is up to 4x sma
Sign in to view price and place order
- 100-sheet auto feed and 10-sheet manual feed shredding capacity (70gsm paper)
- Accepts staples, credit cards and paper clips through the manual feed slot
- Auto Reverse, Silentshred and Sleep Mode features ensure safe, disruption-free shredding
- Hybrid shredder for both automatic and manual shredding
- Large, 23 litre pull-out bin and extra-small particle size give a capacity of at least 175 sheets
- Mini-cut 4 x 10mm particles are up to 4x smaller than standard cross cut shredders
- Security level: P4
- Shreds non-stop for up to 15 minutes. Ideal for regular use
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 535 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Anti-Jam Technology: | Auto-Reverse |
| Colour: | Black |
| Component Warranty Duration (Years): | 2 |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 4x10 |
| Depth (mm): | 710 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 710 |
| Model: | AutoMax 100M |
| OEM: | 4629301 |
| Sheet Capacity: | 100 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-4 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 23 |
| Shredders - Run Time (mins): | 15 |
| Width (mm): | 465 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-4 |
| Run Time: | 15 Minutes |
| Throat Capacity: | 10 Sheets |
| Particle Size: | 4x10mm |
| Bin Capacity: | 23 Litres |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Throat Width: | 220mm |
| Dimensions: | 390x370x640mm |
| Weight: | 13.60kg |
| Warranty: | 3 Year Machine / 7 Year Cutter |
| Country of Origin: | China |



