Brother DS940W 2-Sided Wireless Portable Document Scanner DS940DWTJ1
The Brother DS940W is a double-sided wireless portable document scanner that operates autonomously thanks to its rechargeable battery. The vertical paper feed allows the scanner to be used in small spaces and it will scan A4 documents, business cards, pla
Sign in to view price and place order
- Compact, lightweight and portable
- Connectivity: USB 3.0 and Wi-Fi
- Document scanner compatible with Windows and Mac operating systems
- Scan speed: up to 15ppm
- Scans A4 documents, receipts and identity cards
- Scans double sided documents
- Vertical paper exit
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 476 |
| Colour: | White |
| Connectivity: | USB 3.0/Wireless |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 75 |
| Height (mm): | 375 |
| Model: | DS940W |
| OEM: | DS940DWTJ1 |
| Scan Speed (ppm): | 15 |
| Width (mm): | 162 |
| Type: | Document Scanner |
| Manufacturer: | Brother |
| Brand: | Brother |
| Colour: | White |
| Design: | Mobile Scanner |
| Connection: | USB 2.0 / Wireless |
| Resolution: | 600x600 dpi |
| Scan Size: | Up To A4 |
| Duplex: | Yes |
| Dimensions (WxDxH): | 308x53x41mm |
| Weight: | 440g |


