Brother PTD800W Professional Labelling Machine PTD800WZU1
The feature-packed Brother PTD800W label printer allows you to effortlessly design and print high resolution labels from your PC, Mac, smartphone or tablet. With integrated Wi-Fi and free built-in label templates, you can easily create durable labels up t
Sign in to view price and place order
- Advanced cutter with easy label peel function
- Built-in label templates for easy label creation
- Colour: Black
- Design and print full colour labels from your PC, Mac, smartphone or tablet
- Prints labels up to 36mm wide
- Prints up to 60mm per second
- Professional keyboard with integrated graphic backlit LCD smartphones
- Wireless and USB connectivity
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | Energy Star |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 430 |
| Energy Star (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 430 |
| Model: | PTD800W |
| OEM: | PTD800WZU1 |
| Tape Widths: | 3.5mm 6mm 9mm 12mm 18mm 24mm 36mm |
| Width (mm): | 380 |
| Type: | Label Writers |
| Manufacturer: | Brother |
| Brand: | P-Touch |
| Colour: | Black |
| Form: | Desktop Machine |
| Keyboard: | Yes |
| Print Method: | Thermal Transfer |
| Print From PC: | Yes |
| Connection: | USB |
| Dimensions: | 337x188x173mm |
| Weight: | 3.4kg |
| Warranty: | 3 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |


