Avery Self-Adhesive Name Badges 80x50mm (Pack of 150) J4785-15
Avery J4785-15 self-adhesive name badge labels are an ideal and convenient way to create printed or handwritten badges for visitors, seminars, meetings, parties and events. These badges are made from acetate silk, and have unique perforations to make it p
Sign in to view price and place order
- 10 badges per sheet, pack of 15 sheets
- Colour: White
- Made from acetate silk which gives the look and feel of material
- Pack of 150 badges
- Self-adhesive name badges suitable for laser printers
- Size: 80 x 50mm
- Sticks securely and removes easily without leaving any residue
- Suitable for printing or handwriting
- Supported by FREE specialist Avery GHS software
| Product Information | Details |
|---|---|
| Attachment: | Removable Adhesive |
| Badge Size: | 80 x 50mm |
| Badges Per Sheet: | 10 per Sheet |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 50 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 327 |
| For Hand Writing: | Yes |
| For Laser Printer: | Yes |
| Height (mm): | 300 |
| OEM: | J4785-15 |
| Width (mm): | 233 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | White |
| Form: | Event Badge |
| Dimensions: | 221x2x327mm |
| Weight: | 300g |
| Country of Origin: | UK |


