Avery Dennison Cable Ties 200x4.8mm Black (Pack of 100) GT-200STCBLACK
These Avery Dennison cable ties are ideal for bundling wires, securing packaging, security tagging and more, and are great for use in retail and industrial environments. The hard-wearing cable ties are high strength and can withstand high heat and harsh c
Sign in to view price and place order
- Colour: black
- High strength cable ties
- Maximum bundling diameter: 50mm
- One piece, moulded mechanism with no sharp edges
- Pack of 100
- Size: 200x4.8mm
- Tensile strength: 22.2kg
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 453 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | Thailand |
| Depth (mm): | 620 |
| Height (mm): | 275 |
| OEM: | GT-200STC BLACK |
| Width (mm): | 115 |
| Type: | Cable Tidy |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | Black |
| Material: | Plastic |
| Form: | Cable Tie |
| Length: | 200mm |
| Capacity: | 50mm Dia |
| Dimensions: | 4.8x200mm |


