Avery Dennison Cable Ties 150 x 3.6mm Black (Pack of 100) GT140ICBLACK
These Avery Dennison cable ties are ideal for bundling wires, securing packaging, security tagging and more, and are great for use in retail and industrial environments. The hard-wearing cable ties are high strength and can withstand high heat and harsh c
Sign in to view price and place order
- Colour: Black
- High strength cable ties
- Maximum bundling diameter: 33mm
- One piece, moulded mechanism with no sharp edges
- Pack of 100
- Size: 150x3.6mm
- Tensile strength: 18.2kg
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 453 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | Taiwan |
| Depth (mm): | 30 |
| Height (mm): | 230 |
| OEM: | GT-140IC BLACK |
| Width (mm): | 102 |
| Type: | Cable Tidy |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | Black |
| Material: | Plastic |
| Form: | Cable Tie |
| Length: | 150mm |
| Capacity: | 33mm Dia |
| Dimensions: | 3.6x150mm |


