Avery Removable Labels Round 8 Per Sheet Wht (Pack of 200) L4852REV-25
Designed for use with all printers, these Avery removable labels stick securely to almost any surface and can be removed or repositioned without leaving sticky residue. JamFree technology has been developed for these labels to optimise them for smooth, un
Sign in to view price and place order
- 8 labels per sheet
- Colour: White
- Diameter: 63.5mm
- For use with all printers
- Jam free for smooth printing
- Manufactured from a maintainable source
- Pack of 200
- Practical and designed to boost efficiency
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 335 |
| Accreditation: | FSC |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 60 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 327 |
| Label Shape: | Circle |
| Label Size (mm x mm): | 63.5 |
| Labels per Pack: | 200 |
| OEM: | L4852REV-25 |
| Width (mm): | 215 |
| Type: | Shaped Labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | White |
| Material: | Paper |
| Sheets Or Rolls: | A4 Sheets |
| For Laser Printers: | Yes |
| Labels Per Sheet: | 8 per Sheet |
| Label Size: | 63.5mm |
| Adhesive Type: | Non-Permanent |
| Dimensions: | 215x10x325mm |
| Weight: | 310g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| Country of Origin: | UK |


