Alba Festival High Capacity Coat Stand with Umbrella Holder 350x350x1870mm Silver/White PMFESTY2BC
This high capacity Alba Festival Coat Stand in silver/white is perfect for hanging your clothes and accessories featuring rounded coat peg tips along with the capacity to hold up to 6 umbrellas. The weighted base will ensure stability and is easy to assem
Sign in to view price and place order
- Capacity Weight: 2.27kg Per Hook
- Colour: White/Silver
- Dimensions: 350x350x1870mm
- Easy to clean design
- Gentle on clothes with rounded tips on the coat pegs
- High capacity coat stand
- No need for tools with the quick and easy assembly system
- Stable 5kg weighted base, 35.5cm diameter
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Umbrella holder capacity up to 6 umbrellas
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 937 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 350 |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Colour: | White |
| Height: | 1870mm |
| Height (mm): | 1020 |
| Made To Order: | No |
| Material: | Metal |
| Mobile: | No |
| No of Hooks: | 5 |
| OEM: | PMFESTY2BC |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Umbrella Holder: | Yes |
| Width (mm): | 380 |
| Type: | Coat Racks & Umbrella Stands |
| Manufacturer: | Alba |
| Brand: | Alba |
| Colour: | Silver/White |
| Material: | Metal |
| Form: | Coat Stand |
| Dimensions (WxDxH): | 350x350x1870mm |
| Weight: | 9.6kg |
| Warranty: | 12 Month Warranty |



