Kensington Smartfit Sit/Stand Desk K52804WW
The Kensington Smartfit Sit Stand Desk provides an efficient and safe way to convert your desk into a healthy sit-stand workstation using a convenient desk-on-desk design. Strong and stable at any height, while using a pneumatic lift to effortlessly raise
Sign in to view price and place order
- Cable management system routes monitor and accessory cables to keep workstation tidy and uncluttered
- Colour coded adjustable settings system
- Height extension: 580mm
- Pneumatic lift with tension adjustment to easily adjust lift tension based on weight load for a smooth and effortless adjustment between sitting and standing positions
- Space-saving design that moves straight up and down within its own footprint
- Supplied fully assembled
- Two-tier structure providing 900mm wide main desk surface and room for dual monitors, keyboard and mouse
- Weight Capacity: 15.9kg
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 530 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 220 |
| Height (mm): | 1030 |
| OEM: | K52804WW |
| Width (mm): | 825 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Kensington |
| Colour: | Black |
| Form: | Workstation Stand |
| Maximum Load: | 15.9kg |
| Adjustable: | Yes |
| Number Of Screens/Laptops: | One |
| Dimensions (WxDxH): | 900x700x160mm |
| Weight: | 23.05kg |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |


