Announce Plain Flipchart Pads 650 x 1000mm 50 Sheet Rolled (Pack of 5)
Ideal for use in meetings, presentations, brainstorming sessions and more, these Announce Flipchart Pads are 650 x 1000mm in size with 50 sheets per pad. They include plain 70gsm paper for the ultimate versatility.
Sign in to view price and place order
- 50 sheets
- 70gsm paper
- Colour: White
- Headbound
- Pack of 5
- Plain pages
- Size: 650 x 1000mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 639 |
| Biodegradable: | 100% Biodegradable |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 650 |
| Height (mm): | 650 |
| Item Gauge (gsm): | 70 |
| Material: | Paper |
| Number of Pages: | 50 |
| OEM: | AA06217 |
| Paper Size: | 650 x 1000mm |
| Recyclable: | 100% Recyclable |
| Width (mm): | 390 |
| Type: | Flipchart Pad |
| Manufacturer: | Exacompta |
| Brand: | Exacompta |
| Paper Colour: | White |
| Size: | A1 |
| Plain Or Gridded: | Plain |
| Pages: | 50 Sheets |
| Grammage: | 70gsm |
| Dimensions: | 650x1000mm |
| Weight: | 1.85kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Country of Origin: | France |


