Xerox Premium Coated Inkjet Paper Roll 914mm x 45m 95gsm White 003R06709
For professional printing that stands head and shoulders above the competition, use Xerox premium-coated paper. Designed specially for inkjet printers, this 95gsm paper is quick-drying to enable papers to be stacked speedily during high print-runs without
Sign in to view price and place order
- 95gsm
- A light finish has been applied for intense high resolution photos
- Can be stacked straight from the printer without smudging or smearing
- Colour: White
- Designed specifically for use in inkjet printers
- Dimensions: 914mm x 45m
- Quick drying to help with high print runs
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | FSC/SMETA |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 930 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 930 |
| Item Gauge (gsm): | 95 |
| OEM: | 003R06709 |
| Paper Finish: | Plain |
| Paper Size: | 914mmx45m |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| SMETA Registrated (Y/N): | Yes |
| Width (mm): | 110 |
| Type: | Wide Format Inkjet Paper |
| Manufacturer: | Xerox |
| Brand: | Xerox |
| Colour: | White |
| Material: | Paper |
| Paper Type: | Coated Paper |
| Grammage: | 100gsm |
| Length: | 45 metres |
| Width: | 914mm |
| Dimensions: | 914mmx45m |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | FSC® Certified Product - Mix |





