Red A4 Contract Letter Tray (Plastic Construction and Mesh Design)
Use these letter trays to organise your desk more effectively. Productivity experts recommend a solid filing system as a great way to organise your work. Having a place to immediately file incoming documents for later retrieval frees you and your desk fro
Sign in to view price and place order
- A4 letter tray for offices
- Colour: Red
- Economical plastic construction
- Mesh design for lightness
- Pack of 1 letter tray
- Tray walls to keep contents inside
- Use for inboxes or outboxes
| Product Information | Details |
|---|---|
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 340 |
| Height (mm): | 340 |
| Material Thickness: | 2.3mm |
| OEM: | WX10055A |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 275 |
| Type: | Letter Trays |
| Manufacturer: | Deflecto Europe |
| Brand: | Deflecto |
| Colour: | Red |
| Material: | Hi Impact Polystyrene (GPPS) |
| Form: | Stackable Tray |
| Paper Size: | A4/Foolscap |
| Open On: | Short Edge |
| Dimensions (WxDxH): | 275x350x61mm |
| Weight: | 237g |
| Warranty: | 12 Month Warranty |
| Country of Origin: | United Kingdom |





