Verbatim Pinstripe USB 3.0 Flash Drive 32GB Black 49317
This USB drive features a push/pull sliding feature which protects the connection when not in use without the need for a cap. In a lightweight, pinstripe design, this device features an updated USB 3.0 interface, allowing for much faster transfer speeds c
Sign in to view price and place order
- 32GB
- Colour: Black
- Designed to retain data for at least 10 years
- Portable USB drive with 32GB storage
- Push/pull sliding USB connector
- Up to 8 MB/s read speed, 2.5 MB/s write speed
- USB 3.0 (Hi-Speed) connection for faster data transfers
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 469 |
| Colour: | Black |
| Connectivity: | USB 3.0 |
| Country of Origin: | Taiwan |
| Depth (mm): | 11 |
| Height (mm): | 135 |
| OEM: | 49317 |
| Sequential Read Speed (MB/s): | 8 |
| Storage Capacity (GB): | 32 |
| Width (mm): | 90 |
| Type: | USB Memory Sticks |
| Manufacturer: | Verbatim |
| Brand: | Verbatim |
| Colour: | Black |
| Capacity: | 32GB |
| Speed Rating: | USB 3.0 |
| Case: | Push and Pull Sliding Cover |
| Dimensions: | 55x19x7mm |
| Weight: | 7g |
| Warranty: | 2 Year Limited Warranty |








