Verbatim Pro Micro SDXC Memory Card Class 10 UHS-I U3 64GB 47042
Designed for demanding applications, this Verbatim MicroSDXC memory card is rated at UHS-I Speed Class 3, making it suitable for the latest 4K Ultra HD video recording and high definition burst photography. It includes a full-size SD card adaptor for lapt
Sign in to view price and place order
- Capacity: 64GB
- Colour: Black
- Ideal for very high resolution digital photography and video
- Professional MicroSDXC memory card
- Read speeds up to 90 MB/s, write speeds up to 45 MB/s
- Tiny physical size: just 15 x 11mm
- UHS-I Speed Class 3 (U3) suitable for 4K Ultra HD video recording
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 470 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | Taiwan |
| Depth (mm): | 135 |
| Height (mm): | 2 |
| OEM: | 47042 |
| Sequential Read Speed (MB/s): | 90 |
| Storage Capacity (GB): | 64 |
| Width (mm): | 90 |
| Type: | Flash Memory Cards |
| Manufacturer: | Verbatim |
| Brand: | Verbatim |
| Form: | Micro SDXC Cards |
| Capacity: | 64GB |
| Speed Rating: | Class 3 |
| Read Speed: | Up to 90MB/s |
| Write Speed: | Up to 45MB/s |
| Includes Adaptor: | Yes |
| Dimensions: | 11x15x1mm |
| Weight: | 1.6g |
| Warranty: | Limited Lifetime Warranty |


