Verbatim Pro SDXC Memory Card Class 10 64GB 47022
Designed for the most demanding applications, this Verbatim SD memory card is rated at UHS-I Speed Class 3, making it suitable for the latest 4K Ultra HD video recording and high definition burst photography.
Sign in to view price and place order
- Capacity: 64GB
- Colour: Black
- Compact physical size: 32 x 24 mm
- Ideal for very high resolution digital photography and video
- Professional SDXC memory card
- Read speeds up to 90 MB/s, write speeds up to 45 MB/s
- UHS-I Speed Class 3 (U3) suitable for 4K Ultra HD video recording
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 470 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | Taiwan |
| Depth (mm): | 135 |
| Height (mm): | 135 |
| OEM: | 47022 |
| Sequential Read Speed (MB/s): | 90 |
| Storage Capacity (GB): | 64 |
| Width (mm): | 89 |
| Type: | Flash Memory Cards |
| Manufacturer: | Verbatim |
| Brand: | Verbatim |
| Form: | SDXC Cards |
| Capacity: | 64GB |
| Speed Rating: | U3 |
| Read Speed: | Up to 90MB/s |
| Write Speed: | Up to 45MB/s |
| Dimensions: | 32x24x2.1mm |
| Weight: | 1.8g |
| Warranty: | Limited Lifetime Warranty |




