Tyvek B4A Envelope 330x250x38mm Gusset Peel and Seal White (Pack of 100) 756524
These Tyvek envelopes are made from 100% recyclable, high density polythene fibres (HDPE), which is tear and water resistant for extra security in transit. These envelopes have an expanding 38mm gusset and extra strong hot melt peel and seal closure. Thes
Sign in to view price and place order
- Colour: white
- Extra strong hot melt peel and seal closure
- Gusset envelope designed to be water and tear resistant
- Made of 100% high density polyethylene fibres (HDPE)
- Pack of 100
- Size: B4A (330 x 250 x 38mm)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 325 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 381 |
| Envelope Closure: | Peel and Seal |
| Envelope Size: | 330 x 250mm |
| Envelope Type: | Polythene |
| Gusset (mm): | 38 |
| Height (mm): | 381 |
| Material: | Polythene |
| OEM: | 11842 |
| Plain/Window: | Plain |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 262 |
| Type: | High Security Envelopes |
| Manufacturer: | Bong UK Ltd |
| Brand: | Tyvek |
| Colour: | White |
| Size: | B4A |
| Material: | HDPE |
| Envelope Grade: | Light Weight |
| Grammage: | 55gsm |
| Closure: | Peel & Seal |
| Gusset: | 38mm Gusset |
| Tear Resistant: | Yes |
| Flap Position: | Short Edge |
| Dimensions: | 330x250x38mm |



